Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzenie lasu z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej w Reczu

Sadzenie lasu z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej w Reczu

Wiosna zawitała do lasu, a wraz z nią uczniowie Szkoły Podstawowej z Recza, chcąc upamiętnić 80-lecie swojej szkoły postanowili uczcić ten jubileusz w wyjątkowy sposób! Zamiast siedzieć w szkolnych ławkach, wybrali się w plener, gdzie na terenie leśnictwa Recz zasadzili 80 drzewek sosny.

Akcja miała na celu nie tylko upamiętnienie tej ważnej rocznicy, ale także zbliżenie młodych ludzi do natury. Wspólne sadzenie drzew to doskonały sposób na połączenie edukacji ekologicznej z aktywnym wypoczynkiem. Po posadzeniu drzewek uczniowie spędzili resztę pierwszego dnia wiosny na świeżym powietrzu, podziwiając uroki budzącego się ze snu lasu. Łącząc naukę z zabawą, młodzi ludzie zrobili coś dobrego dla siebie i przyszłych pokoleń. Małe sosny będą rosły przez lata, przypominając o tej pięknej inicjatywie. To był dzień pełen wrażeń i zabawnych zdarzeń!

Tekst: Marcin Szczota