Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nasze leśne monumenty

Nasze leśne monumenty

Na terenie Nadleśnictwa Choszczno weryfikujemy obecnie liczbę pomników przyrody – tych żywych i nieożywionych. Analizujemy informacje, aby rozpocząć nowy Plan Urządzenia Lasu w dniu 1 stycznia 2021 roku z jak najbardziej aktualnymi opisami naszych lasów.

Obecnie w ewidencji posiadamy 66 sztuk pomników przyrody, w tym aleje i grupy drzew rożnego gatunku oraz głazy i skałki. Nasza jednostka obfituje w potężne drzewa będące świadkami wielu historycznych wydarzeń przetaczających się przez tereny Pomorza Zachodniego.

Wydawało by się: twórzmy pomniki i napawajmy się ich pięknem. Oczywiście. Pamiętajmy jednak, że są to najczęściej stare drzewa, które w wyniku niekorzystnych ostatnio warunków pogodowych, są często w kiepskim stanie zdrowotnym. Samo obumarcie drzewa nie wyklucza go oczywiście z kręgu okazów pomnikowych. Martwe drzewo również może być zaczątkiem funkcjonowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Jednak obumierające gałęzie stanowią zagrożenie dla ludzi, pracujących w lesie i tych wizytujących.

Monitorujemy stan drzew w corocznym przeglądzie form ochrony przyrody. W tym roku martwy buk w parku będącym w zarządzie nadleśnictwa, w miejscowości Krzęcin utracił część gałęzi na skutek silnych wiatrów. W związku z tym, że park jest miejscem często uczęszczanym cała korona jest martwa i zagrażająca. Nadleśniczy postanowił, w uzgodnieniu z Wójtem Gminy Krzęcin, zlecić prace polegające na usunięciu całej korony i pozostawieniu pnia do wysokości około 7 metrów. Są to jednak prace wyjątkowo specyficzne i kosztowne.

Problemem dotyczącym ustanawiania pomników przyrody jest brak informowania o ich powołaniu właścicieli gruntów przez rady gmin i miast. W uproszczeniu można przyjąć, że przeciętny obywatel może iść do urzędu gminy lub miasta i złożyć wniosek o uznanie za pomnik przyrody 100 drzew spełniających kryteria uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, normowane rozporządzeniem ministra. W przypadku naszego nadleśnictwa naprawdę nie jest trudno takie drzewa znaleźć. Oczywiście rada gminy lub miasta ma ostateczny głos, ale najczęściej uchwały w sprawie pomników są przyjmowane bez większych dyskusji. Projekt uchwały jest uzgadniany tylko z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Może się okazać, że jako gospodarz terenu zostajemy po kilku latach z problemem pielęgnacji i dbałości o bezpieczeństwo kilkuset pomników przyrody, dla których prace pielęgnacyjne wymagają sporządzenia kosztownej ekspertyzy i jeszcze kosztowniejszych zabiegów.

Powołujmy pomniki przyrody, ale „z głową” – żeby zachowywać dziedzictwo przyrodnicze, lecz bez deprecjonowania definicji pomnika przyrody, aby to rzeczywiście były cenne i wyjątkowe okazy.

Autor tekstu: D.Haręźlak