Rezerwaty przyrody
Parki krajobrazowe
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary Natura 2000
Pomniki przyrody
Użytki ekologiczne
Najnowsze aktualności
Nasze leśne monumenty
Nasze leśne monumenty
Na terenie Nadleśnictwa Choszczno weryfikujemy obecnie liczbę pomników przyrody – tych żywych i nieożywionych. Analizujemy informacje, aby rozpocząć nowy Plan Urządzenia Lasu w dniu 1 stycznia 2021 roku z jak najbardziej aktualnymi opisami naszych lasów.
Obecnie w ewidencji posiadamy 66 sztuk pomników przyrody, w tym aleje i grupy drzew rożnego gatunku oraz głazy i skałki. Nasza jednostka obfituje w potężne drzewa będące świadkami wielu historycznych wydarzeń przetaczających się przez tereny Pomorza Zachodniego.
Wydawało by się: twórzmy pomniki i napawajmy się ich pięknem. Oczywiście. Pamiętajmy jednak, że są to najczęściej stare drzewa, które w wyniku niekorzystnych ostatnio warunków pogodowych, są często w kiepskim stanie zdrowotnym. Samo obumarcie drzewa nie wyklucza go oczywiście z kręgu okazów pomnikowych. Martwe drzewo również może być zaczątkiem funkcjonowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Jednak obumierające gałęzie stanowią zagrożenie dla ludzi, pracujących w lesie i tych wizytujących.
Monitorujemy stan drzew w corocznym przeglądzie form ochrony przyrody. W tym roku martwy buk w parku będącym w zarządzie nadleśnictwa, w miejscowości Krzęcin utracił część gałęzi na skutek silnych wiatrów. W związku z tym, że park jest miejscem często uczęszczanym cała korona jest martwa i zagrażająca. Nadleśniczy postanowił, w uzgodnieniu z Wójtem Gminy Krzęcin, zlecić prace polegające na usunięciu całej korony i pozostawieniu pnia do wysokości około 7 metrów. Są to jednak prace wyjątkowo specyficzne i kosztowne.
Problemem dotyczącym ustanawiania pomników przyrody jest brak informowania o ich powołaniu właścicieli gruntów przez rady gmin i miast. W uproszczeniu można przyjąć, że przeciętny obywatel może iść do urzędu gminy lub miasta i złożyć wniosek o uznanie za pomnik przyrody 100 drzew spełniających kryteria uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, normowane rozporządzeniem ministra. W przypadku naszego nadleśnictwa naprawdę nie jest trudno takie drzewa znaleźć. Oczywiście rada gminy lub miasta ma ostateczny głos, ale najczęściej uchwały w sprawie pomników są przyjmowane bez większych dyskusji. Projekt uchwały jest uzgadniany tylko z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Może się okazać, że jako gospodarz terenu zostajemy po kilku latach z problemem pielęgnacji i dbałości o bezpieczeństwo kilkuset pomników przyrody, dla których prace pielęgnacyjne wymagają sporządzenia kosztownej ekspertyzy i jeszcze kosztowniejszych zabiegów.
Powołujmy pomniki przyrody, ale „z głową” – żeby zachowywać dziedzictwo przyrodnicze, lecz bez deprecjonowania definicji pomnika przyrody, aby to rzeczywiście były cenne i wyjątkowe okazy.
Autor tekstu: D.Haręźlak