Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III EDYCJA KONKURSU „ZNAM BARLINECKI PARK KRAJOBRAZOWY”

III EDYCJA KONKURSU „ZNAM BARLINECKI PARK KRAJOBRAZOWY”

1 grudnia 2023 roku w siedzibie Nadleśnictwa Choszczno odbył się finał III edycji konkursu "Znam Barlinecki Park Krajobrazowy", zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. W konkursie wzięło udział 25 utalentowanych uczniów klas 4–6, reprezentujących różne szkoły. Test wiedzy wyłonił 3 uczniów, którzy najbardziej wykazali się wiedzą na temat przyrody.

Relację zdjęciową można zobaczyć na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego pod linkiem:
https://www.facebook.com/ParkiKrajobrazowePomorzeZachodnie/posts/pfbid02em3D5XTBHj6C2P8ee9AibrQgovYaxBkA8z8hKyCLdK2aExRVUjEDnWYGhTbWmnrml?locale=pl_PL