Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 539 699 561 w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 765 70 06 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

X edycja biegu terenowego "Poznajemy Tajemnice lasu"

X edycja biegu terenowego "Poznajemy Tajemnice lasu"

W dniu 05 czerwca na terenie leśnictwa Mogilica miało miejsce wydarzenie pod nazwą „Poznajemy Tajemnice lasu”. Była to już X edycja biegu terenowego skierowanego do uczniów 7-8 klas oraz szkół ponadpodstawowych. Zgłosiło się 9 szkół:

  1. Szkoła Podstawowa w Chrapowie
  2. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Będargowie
  3. Szkoła Podstawowa w Pełczycach
  4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
  5. Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Reczu
  6. Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie
  7. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korytowie
  8. Szkoła Podstawowa w Dolicach
  9. Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie

Trasa biegu była starannie przygotowana i obejmowała 5 stanowisk, na których uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania gatunków zwierząt i roślin. Każde stanowisko miało określony czas na wykonanie zadania, co dodawało rywalizacji i emocji.

Uczniowie, przemierzając trasę, nie tylko uczyli się rozpoznawać różnorodne gatunki, ale także rozwijali swoje umiejętności obserwacji i logicznego myślenia. Na 5 stanowisku czekał ich test z wiedzy przyrodniczej, który był zwieńczeniem do sprawdzenia zdobytej wiedzy.

Po biegu zawodnicy mieli do pokonania jeszcze 3 konkurencje, takie jak „snajper” –strzelanie z broni sportowej do tarczy, „wyrwidąb” – rzucanie wałkiem drewna, oraz „brakarz” –pomiar stosu drewna i obliczanie jego miąższości.

Po wszystkich trudach sprawnościowych i sprawdzających wiedzę leśną wyłoniono zwycięzców:

1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie

2 miejsce: Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie                        

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie

Najlepszym strzelcem okazał się Oskar Szmyt  reprezentujący Szkołę Podstawową z Recza

Choć rywalizacja była zacięta, to wszyscy uczestnicy podkreślali, że najważniejsza była dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu. Na koniec rozdano nagrody, podziękowano wszystkim za udział i zdrową rywalizację, a całość zwieńczyło wspólne ognisko i pamiątkowe zdjęcie.

To wydarzenie pokazało, że można świetnie się bawić, ucząc się i rywalizując
w przyjaznej atmosferze. Już nie możemy się doczekać, aby za rok znów się spotkać i świętować razem!  Do zobaczenia na XI edycji!

Tekst: Sandra Michalak