Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
Numer kontaktowy 539 699 561 w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 765 70 06 w godz. 7:00-15:00.
Dodatkowe informacje
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Łowiectwo
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Nadleśnictwo Choszczno wchodzi w skład VII Rejonu Hodowlanego, który składa się z 9 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 87 513,66 ha, z czego 13 750,07 ha stanowią powierzchnię leśną, która wynosi 15,71 % ogółu powierzchni obwodów.
Obwody łowieckie wchodzące w skład VII Rejonu Hodowlanego dzierżawione są przez 8 Kół Łowieckich. Obwód nr 217, 218, 250, 253, 254, 256 podlega pod PZŁ ZO w Gorzowie Wlkp., obwód nr 219, 220, 222, 255, 256 podlega pod PZŁ ZO w Szczecinie.
Gospodarka łowiecka Nadleśnictwa Choszczno prowadzona jest w oparciu o wieloletnie i roczne plany łowieckie. Nadleśnictwo ściśle współpracuje z kołami łowieckimi szczególnie w zakresie zagospodarowania obwodów łowieckich. Wszelkie prace wykonywane przez koła łowieckie na terenach dzierżawionych obwodów wykonywane są zgodnie z przepisami prawa łowieckiego i zatwierdzonymi planami hodowlanymi i łowieckimi.