Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
Numer kontaktowy 539 699 561 w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 765 70 06 w godz. 7:00-15:00.
Dodatkowe informacje
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Otwarcie obiektu edukacyjno-przyrodniczego
Otwarcie obiektu edukacyjno-przyrodniczego
"Wszystko co wartościowe rodzi się w bólach" ... ta ponadczasowa maksyma idealnie wpisuje się w uwieńczenie doświadczonej szeregiem przeciwności losu inwestycji obejmującej budowę obiektu edukacyjno - przyrodniczego na terenie Szkółki Leśnej w Sułkowie.
Współpraca Nadleśnictwa Choszczno ze Stowarzyszeniem "Lokalna Grupa Rybacka" PARTNERSTWO JEZIOR zmaterializowała się w kilkuset metrach kwadratowych nowoczesnego budynku przeznaczonego na szeroko pojętą promocję lokalnych walorów turystyczno - przyrodniczych uzupełnionego atrakcyjnie zagospodarowanym fragmentem przylegających gruntów Szkółki Leśnej w Sułkowie. Kilkunastomiesięczne zmagania z rzeszą niefrasobliwych wykonawców i wynikający z nich swoisty wyścig z czasem warunkujący powodzenie inwestycji, poszły w zapomnienie w dniu 12 grudnia 2014 r., kiedy to warkocz pędów żywotnika rozdzielony precyzyjnym cięciem Wicewojewody Pana Ryszarda Mićki uderzył o kamienną posadzkę, zaś krople święconej wody napędzane kazaniem Księdza Augustyna Koziora obmyły mury nowopowstałego budynku i głowy zgromadzonych gości, zapoczątkowały nowy rozdział na kartach historii Nadleśnictwa Choszczno. Splendoru uroczystemu otwarciu obiektu na terenie Szkółki Leśnej w Sułkowie dodała obecność wielu znamienitych gości - przedstawicieli lokalnych władz, Kościoła, Policji, Straży Pożarnej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, ościennych Nadleśnictw i oczywiście pracowników Nadleśnictwa Choszczno, zaś naszpikowana masą informacji z pogranicza kilkunastu sztandarowych dziedzin leśnictwa wypowiedź Nadleśniczego Pana Jerzego Daty wprowadziła słuchaczy początkowo w stan zachwytu, następnie osłupienia i na koniec ... przerażenia, bynajmniej nie z powodu jej długości:), a całej masy, dla zdecydowanej większości zgromadzonych, zupełnie nowych informacji. Atmosfera powszechnego zadowolenia i dobrej zabawy udzieliła się wszystkim gościom, zaś smakowite potrawy z dziczyzny i dźwięki nastrojowej muzyki stanowiły idealne dopełnienie tego wyjątkowego dnia.
Reasumując powyższe zapisy posłużę się parafrazą słów Juliusza Słowackiego - " [...] niechaj żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganek [...] " ... pracownicy Nadleśnictwa Choszczno, pomimo wielu przeciwności losu, nigdy tej nadziei nie stracili, teraz kaganek oświaty będzie płonął w murach nowoczesnego obiektu edukacyjno - przyrodniczego.
Tekst: Marek Szczerba