Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie brakarskie

Szkolenie brakarskie

06 maja 2021 r. na terenie Leśnictwa Ziemomyśl odbyło się szkolnie przypominające pracownikom Nadleśnictwa Choszczno szczegóły aktualnie obowiązujących warunków technicznych z zakresu przygotowania do pomiaru, pomiaru, obliczania miąższości, cechowania i manipulacji surowca drzewnego.

Wypowiedzi prowadzącego Pana Krystiana Gaci – brakarza w Wydziale Użytkowania Lasu RDLP Szczecin, przysłuchiwali się pracownicy terenowi oraz biurowi odpowiedzialni za nadzór i kontrolę nad gospodarką surowcem drzewnym. Spotkanie miało charakter warsztatowy – począwszy od rozłożenia na czynniki pierwsze zasad poprawnego pomiaru stosów po manipulację sortymentów z najcenniejszego surowca dębowego.

Liczne pytania i ożywiona dyskusja rozwiały szereg brakarskich wątpliwości, które stanowią prozę codziennej leśnej rzeczywistości. Za kilka miesięcy spotkamy się ponownie, by zweryfikować efekty majowego szkolenia i ponownie przypomnieć najważniejsze kwestie.

Tekst: Marek Szczerba

Autor zdjęć: Sandra Tragier, Marek Owczarczak