Asset Publisher
Program "Zanocuj w lesie"
Program "Zanocuj w lesie"
1 maja ruszył program „Zanocuj w lesie”, dzięki, któremu będziecie mogli legalnie spędzić noc na łonie natury! Zapraszamy wszystkich miłośników bushcraftu i surwiwalu oraz wszystkich, którzy chcą odpocząć od życia codziennego sprawdzając tym samym swoją wytrzymałość w dziczy.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
Regulaminem korzystania z obszaru – do pobrania na dole strony.
-
Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą. Wyznaczonym miejscem do rozniecania ognia jest miejsce biwakowania w Leśnictwie Dolice nad jeziorem Pyrzyckim.
Na obszarze objętym programem „Zanocuj w lesie” dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych pod następującymi warunkami:
a) sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane w ciągu dnia o godz. 10:00 i 14:00. Sprawdzisz je na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - wybierając w menu „Mapy BDL / „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!
b) używanie kuchenek dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru,
c) zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem. -
Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ . Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
-
Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3.
-
Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
-
W okresie jesiennym i zimowym, z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Obszar Zanocuj w lesie znajduje się na terenie działania: Wojskowego Koła Łowieckiego nr 206 Sokół Szczecin oraz Koła Łowieckiego nr 256 Szarak Szczecin.
-
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres mailowy koordynatora: choszczno@szczecin.lasy.gov.pl , nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Sandra Michalak +48 883 846 168.
Nadleśnictwo Choszczno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Asset Publisher
Asset Publisher
Otwarcie obiektu edukacyjno-przyrodniczego
Otwarcie obiektu edukacyjno-przyrodniczego
"Wszystko co wartościowe rodzi się w bólach" ... ta ponadczasowa maksyma idealnie wpisuje się w uwieńczenie doświadczonej szeregiem przeciwności losu inwestycji obejmującej budowę obiektu edukacyjno - przyrodniczego na terenie Szkółki Leśnej w Sułkowie.
Współpraca Nadleśnictwa Choszczno ze Stowarzyszeniem "Lokalna Grupa Rybacka" PARTNERSTWO JEZIOR zmaterializowała się w kilkuset metrach kwadratowych nowoczesnego budynku przeznaczonego na szeroko pojętą promocję lokalnych walorów turystyczno - przyrodniczych uzupełnionego atrakcyjnie zagospodarowanym fragmentem przylegających gruntów Szkółki Leśnej w Sułkowie. Kilkunastomiesięczne zmagania z rzeszą niefrasobliwych wykonawców i wynikający z nich swoisty wyścig z czasem warunkujący powodzenie inwestycji, poszły w zapomnienie w dniu 12 grudnia 2014 r., kiedy to warkocz pędów żywotnika rozdzielony precyzyjnym cięciem Wicewojewody Pana Ryszarda Mićki uderzył o kamienną posadzkę, zaś krople święconej wody napędzane kazaniem Księdza Augustyna Koziora obmyły mury nowopowstałego budynku i głowy zgromadzonych gości, zapoczątkowały nowy rozdział na kartach historii Nadleśnictwa Choszczno. Splendoru uroczystemu otwarciu obiektu na terenie Szkółki Leśnej w Sułkowie dodała obecność wielu znamienitych gości - przedstawicieli lokalnych władz, Kościoła, Policji, Straży Pożarnej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, ościennych Nadleśnictw i oczywiście pracowników Nadleśnictwa Choszczno, zaś naszpikowana masą informacji z pogranicza kilkunastu sztandarowych dziedzin leśnictwa wypowiedź Nadleśniczego Pana Jerzego Daty wprowadziła słuchaczy początkowo w stan zachwytu, następnie osłupienia i na koniec ... przerażenia, bynajmniej nie z powodu jej długości:), a całej masy, dla zdecydowanej większości zgromadzonych, zupełnie nowych informacji. Atmosfera powszechnego zadowolenia i dobrej zabawy udzieliła się wszystkim gościom, zaś smakowite potrawy z dziczyzny i dźwięki nastrojowej muzyki stanowiły idealne dopełnienie tego wyjątkowego dnia.
Reasumując powyższe zapisy posłużę się parafrazą słów Juliusza Słowackiego - " [...] niechaj żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganek [...] " ... pracownicy Nadleśnictwa Choszczno, pomimo wielu przeciwności losu, nigdy tej nadziei nie stracili, teraz kaganek oświaty będzie płonął w murach nowoczesnego obiektu edukacyjno - przyrodniczego.
Tekst: Marek Szczerba