Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Szlakiem „Zielonej Sowy” – ścieżka edukacyjna w leśnictwie Płotno – zlokalizowana przy szkółce leśnej w miejscowości Sułkowo w gminie Pełczyce.
Ścieżka edukacyjna w leśnictwie Płotno o długości około 2 km posiada 9 przystanków o tematyce związanej z gospodarką leśną i ochroną przyrody. Zlokalizowana jest w lasach otaczających szkółkę leśną. Trasa jest zorganizowana w formie pętli, czas przemarszu wynosi około 90 minut. Trasa ścieżki jest urozmaicona, a największą atrakcją jest pomost przebiegający przez urokliwą wyspę. Z pomostu możemy podziwiać widok na naturalny zbiornik wodny. Zorganizowane grupy mogą po wcześniejszym uzgodnieniu zwiedzać ścieżkę pod opieką pracownika Nadleśnictwa. W 2014 roku oddano do użytku izbę edukacji leśnej, wyposażoną w sprzęt multimedialny oraz nagłośnienie. Izba oraz zadaszone miejsce na ognisko usytuowane są na terenie szkółki leśnej, kilkanaście metrów od ścieżki dydaktycznej. Ścieżka edukacyjna dostępna jest przez cały rok. Korzystanie z izby edukacyjnej i infrastruktury w jej otoczeniu możliwe jest w uzgodnieniu z opiekunem izby – leśniczym szkółkarzem oraz w oparciu o zasady ustalone przez Nadleśniczego.
Przy „Wiśniowej Polanie” – ścieżka edukacyjna w leśnictwie Mogilica – zlokalizowana w miejscowości Dolice na końcu ulicy Wiśniowej.
Ścieżka edukacyjna znajduje się na terenie byłej jednostki wojskowej w Dolicach. Długość ścieżki wynosi ok. 2,5 km. Ścieżka składa się z 10 przystanków, założona jest w formie pętli, a czas przejścia wynosi około 90 minut. Przewodnią tematyką jest łowiectwo i gospodarka leśna. Początek ścieżki to rozległy płaski teren, zwany Wiśniową Polaną, przystosowany do edukacji i rekreacji. Znajdują się tu: boisko do piłki siatkowej, wiaty dla około 40 osób, duże palenisko, zielona klasa oraz ciekawa wystawa drzewnych osobliwości. Ścieżka przebiega przez różnorodnie ukształtowany teren, pełen pagórków, które chętnie wykorzystują najmłodsi uczestnicy, aby spożytkować nadmiar energii. Ścieżka oraz „Wiśniowa Polana” są obiektami udostępnionymi dla odwiedzających.
Izba edukacji leśnej – nowy obiekt na mapie edukacyjnej Nadleśnictwa Choszczno, znajdujący się na szkółce leśnej w miejscowości Sułkowo, w gminie Pełczyce.
W wiacie znajduje się multimedialna sala mogąca pomieścić nawet 100 osób wyposażona w projektor oraz nagłośnienie. Wyjątkową atmosferę tworzy kominek. Wiata posiada toalety oraz zaplecze kuchenne. Dostępny jest również internet wi-fi. Obok wiaty jest zadaszone miejsce na ognisko. Korzystanie z izby edukacyjnej i infrastruktury w jej otoczeniu możliwe jest w uzgodnieniu z opiekunem izby – leśniczym szkółkarzem oraz w oparciu o zasady ustalone przez Nadleśniczego.
Zielona klasa
Nadleśnictwo posiada jedną zieloną klasę. Znajduje się na „Wiśniowej Polanie” przy ścieżce edukacyjnej. Ciekawostką są kamienie o charakterystycznych kształtach, które spełniają rolę mównicy. Zielona klasa została wyposażona w tablice edukacyjne.
Punkty edukacyjne
Pozostałe obiekty wykorzystywane w edukacji leśnej to wymienione w walorach Nadleśnictwa: Rezerwat Przyrody „Dęby Sądowskie”, Rezerwat Przyrody „Skalisty Jar Libberta”, kurhany przy miejscowości Mogilica oraz grupa dębów pomnikowych przy jeziorze Gardzko. Każdy z tych punktów jest dostępny na cele edukacji i można go zwiedzać w porozumieniu i pod opieką pracowników Nadleśnictwa.
Lokalizacja obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Choszczno:
Ścieżki edukacyjne:
-
Szlakiem „Zielonej Sowy” – w leśnictwie Płotno –
53º05'26.44″N 15º16'28.94″E.
-
Przy „Wiśniowej Polanie” – w leśnictwie Mogilica –
53º12'12.25″N 15º13'38.67″E.
Izba edukacji leśnej – 53º05'27.96″N 15º16'26.76″E.
Zielona klasa – 53º12'10.15″N 15º13'37.28″E.
Punkty edukacyjne:
-
Rezerwat Przyrody „Dęby Sądowskie” – 53º09'50.98″N 15º18'43.49″E.
-
Rezerwat Przyrody „Skalisty Jar Libberta” – 53º05'26.44″N 15º16'28.94″E.
-
Kurhany przy miejscowości Mogilica – 53º11'21.74″N 15º15'55.37″E.
-
Grupa dębów pomnikowych przy jeziorze Gardzko – 53º11'44.91″N 15º16'47.40″E.
Obiekty o charakterze edukacyjnym w sąsiedztwie, które warto odwiedzić lub umówić się na ciekawe zajęcia: