Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zurück zur Seite


(fot.Z.Pajewski)

          Edukacja  

        Nadleśnictwo Choszczno już od początku swojej działalności ( Nadleśnictwo zostało utworzone w 1992 r.) podejmowało zadania dotyczące edukacji leśnej. Na początku działalności były to głównie spotkania pracowników Nadleśnictwa z młodzieżą szkolną. 
        Widząc zainteresowanie młodzieży tematyką przyrodniczą Nadleśnictwo Choszczno wraz z Choszczeńskim Domem Kultury w roku 1995 zorganizowało konkurs plastyczny "Przyroda to My" skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i przedszkoli. Zainteresowanie konkursem było tak duże, że przerodził się on w cykliczną coroczną imprezę. Każdego roku jury konkursu dokonuje oceny kilkuset prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych, przedszkoli, ośrodków szkolno-wychowawczych  i gimnazjów.
        Kolejną cykliczną imprezą w jakiej Nadleśnictwo bierze udział jest organizowany przez Powiatową  Stację Sanitarno - Epidemiologiczną konkurs " Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka". Konkurs ten jest skierowany do uczniów gimnazjum i oprócz tematyki zdrowotnej porusza też zagadnienia związane z ochroną przyrody.   Oba konkursy prowadzone  są w okresie wiosennym a ich finał przypada zawsze w maju.
     

Coraz większe zainteresowanie ze strony szkół zajęciami  przeprowadzanymi w lesie zaowocowało utworzeniem w roku 2001 dwóch ścieżek edukacyjnych w leśnictwach Wężnik i Płotno. Ścieżki te były współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Obecnie zdecydowana większość zajęć z młodzieżą prowadzona jest na tych dwóch obiektach.W związku z coraz większym zainteresowaniem tą formą edukacji Nadleśnictwio w roku 2005 uruchomiło trzecią ścieżkę zlokalizowaną w leśnictwie Mogilica.

 

 Praktyczne zajęcia edukacyjne z młodzieżą w Leśnictwie Mogilica (fot. Z. Pajewski)

 

W lasach nadleśnictwa znajduje się wiele ciekawych obiektów, które można zwiedzać pod opieką pracowników nadleśnictwa i są to między innymi: kurhany z okresu kultury Łużyckiej, groby megalityczne, grodziska słowiańskie. Edukacja w nadleśnictwie prowadzona jest w oparciu o Program Edukacji Leśnej, który zawiera również opis obiektów jakie można wykorzystać do celów edukacyjnych. 
Ponadto Nadleśnictwo chętnie włącza się w różne proekologiczne akcje organizowane przez szkoły. O  zaangażowaniu Nadleśnictwa mogą świadczyć podziękowania jakie otrzymujemy co roku za pomoc w organizowaniu różnych przedsięwzięć.

           Turystyka

 

Lasy Nadleśnictwa Choszczno są przeważnie wykorzystywane do odpoczynku tylko w wyznaczonych miejscach postoju pojazdów ( w leśnictwach Mogilica i Płotno oraz na urządzonych miejscach biwakowania ( w leśnictwach : Sławęcin, Dolice, Mogilica, Ziemomyśl i Wężnik) . Tereny leśne obfitują w jeziora. Większość z nich cieszy się dużym zainteresowaniem wędkarzy. Penetracja lasów przez ludzi jest ograniczona  ze względu na brak terenów grzybnych i jagodowych.
         W miejscowościach położonych w terytorialnym zasięgu działania Nadleśnictwa Choszczno nie ma rozwiniętej bazy turystycznej i agroturystycznej. Niewiele miejsc noclegowych znajduje się w Choszcznie, Reczu i Pełczycach 
        Przez  terytorium Nadleśnictwa przebiegają szlaki turystyczne: niebieski

Nasze obiekty turystyczne są wymienione w Leśnym Przewodniku Turystycznym

 

 

 BAZA TURYSTYCZNA NADLEŚNICTWA

  

    1.Obiekty Edukacyjne

 

       1.1. Ścieżka edukacyjna Wężnik -  zlokalizowana przy leśniczówce Leśnicwa Wężnik

Ścieżka sportowo dydaktyczna w leśnictwie Wężnik założona jest w formie pętli o długości ok 3,5 km. Trasa ścieżki   jest w terenie zaznaczona strzałkami, na ścieżce znajdują się punkty przystankowe. Ścieżkę można zwiedzać samodzielnie posługując się folderem zawierającym opis ścieżki lub pod opieką pracownika Nadleśnictwa. Czas przemarszu wynosi około 1 godziny. Na końcu ścieżki zlokalizowane są tablice dydaktyczne, miejsce na ognisko oraz urządzenia do rozgrywania małych zawodów sportowych: równoważnia, drążek, kołki do slalomu. 

Dojazd drogą od miejscowości Żeńsko w kierunku Granowa.

 

 Ścieżka edukacyjna w leśnictwie Wężnik (fot. Z. Pajewski)

 

       1.2. Ścieżka edukacyjna Płotno - zlokalizowana przy szkółce leśnej

Ścieżka dydaktyczna w leśnictwie Płotno o długości ok 4,5 km zlokalizowana jest w lasach otaczających szkółkę leśną oraz na terenie samej szkółki. Jest ona oznakowana podobnie jak ścieżka poprzednia. Trasa jest zorganizowana w formie pętli, czas przemarszu wynosi około 2 godzin. Ścieżkę można  zwiedzać samodzielnie wykorzystując folder z opisem trasy. Ścieżka jest dostępna cały czas  z wyjątkiem części znajdującej się na terenie szkółki leśnej. Szkółkę można zwiedzać w okresie wegetacyjnym(od marca do października)  w godzinach od 700 do 1500 lub w innych godzinach po uzgodnieniu z Nadleśnictwem. 

Zorganizowane grupy mogą po wcześniejszym uzgodnieniu zwiedzać ścieżkę pod opieką pracownika Nadleśnictwa.

 

       1.3 Ścieżka edukacyjna Mogilica - zlokalizowana w leśnictwie Mogilica

Długość ścieżki wynosi ok. 2,5 km. Ścieżka założona jest w formie pętli czas przejscia wynosi ok. 90 minut. Trasa ścieżki zaznaczona jest strzałkami przystanki na ścieżce oznaczone są numerami a opisy punktów są zawarte w przewodniku do ścieżki. Na początku ścieżki jest rozległy teren przystosowany do edukacji i rekreacji. Znajdują się tu : boiska do piłki nożnej i do piłki siatkowej, wiata dla ok. 40 osób, duże palenisko, piaskownica dla dzieci oraz wystawa osobliwości leśnych.

 

   2.Miejsca biwakowania

 

      2.1 Miejsce biwakowania Chełpa

Lokalizacja w pobliżu miejscowości Chełpa. Dojazd PKS do Miejscowości Chełpa. Miejsce wyposażone jest w  ławostoły  oraz boisko do piłki siatkowej.

      2.2 Miejsce biwakowania  Dolice

Lokalizacja w pobliżu miejscowości Dolice przy drodze w kierunku Pyrzyc. Dojazd PKP,PKS do Dolic. Na wyposażenie składaja się ławostoły i pomost nad jeziorem.

      2.3 Miejsce biwakowania Krzęcin

Lokalizacja w pobliżu miejscowości Krzęcin nad jeziorem Czystym. Dojazd PKS do Krzęcina. Na miejscu biwakowania są ławostoły oraz pomost nad jeziorem.

      2.4 Miejsce biwakowania Mogilica

Miejsce położone nad jeziorem Gardzko, dojazd polną drogą ok. 1 km od drogi Mogielica – Piasecznik. Na miejscu znajdują się ławostoły. Miejsce to idealnie nadaje się dla wędkarzy.

      2.5 Miejsce biwakowania Ziemomyśl

Również położone nad jeziorem Gardzko ale od strony miejscowości Ziemomyśl B. Na wyposażeniu są ławostoły oraz kosze. Miejsce to jest  chętnie wykorzystywane do plażowania i wędkowania.

      2.6 Miejsce biwakowania Piasecznik      

Położone ok. 500 m od drogi Choszczno –Piasecznik ok. 2 km od Piasecznika.
Dojazd PKS do Piasecznika. Miejsce wyposażone w ławostoły,kosze i krótki pomost nad jeziorem.