Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NIECODZIENNY GOŚĆ

NIECODZIENNY GOŚĆ

Żubry to największe ssaki lądowe Europy. Masa ciała dorosłych samców może dochodzić nawet do 1 tony, zaś samic maksymalnie do około 640 kg.W Polsce żyje już ponad 3 000 żubrów. Przez ostatnie trzy lata ich liczebność zwiększyła się o blisko 440 sztuk.

Jedno z tych majestatycznych zwierząt na pewien czas osiedliło się na terenie Leśnictwa Płotno. Choszczeński osobnik posiadał na szyi obrożę telemetryczną, która dzięki modułom GPS i GSM na bieżąco przekazuje informacje umożliwiające racjonalne zarządzanie populacją żubrów, rejestruje zachowania poszczególnych osobników i dostarcza komunikaty, które pozwalają na uniknięcie wielu konfliktów na linii żubr–człowiek. Obroża ta jest zakładana zarówno samcom, jak i samicom. Obroża krowy dostarcza informacji o lokalizacji całego stada, ponieważ to samice są przewodniczkami i w zasadzie nigdy nie wędrują samotnie.

Osobnik, który zaszczycił swoją obecnością choszczeńskie ostępy, z uwagi na zuchwałość i brak lęku przed ludźmi, musiał zostać przetransportowany na tereny, z których do nas przywędrował, bliżej stada macierzystego. Akcja przeprowadzona przez przedstawicieli Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego przebiegła sprawnie, z happy endem dla niecodziennego gościa i ku uciesze, już trochę zmęczonej odwiedzinami, lokalnej społeczności.

Tekst: Sandra Michalak

Zdjęcia: Marek Owczarczak

Materiały do pobrania