Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

AGRO POMERANIA 2016 Z LEŚNYM AKCENTEM

AGRO POMERANIA 2016 Z LEŚNYM AKCENTEM

Pracownicy Nadleśnictw Choszczno i Dobrzany od 9 do 11 września uczestniczyli jako wystawcy w targach rolnych w Barzkowicach. Na leśnym stoisku wyposażonym w pomoce dydaktyczne odwiedzający mogli zapoznać się z zasadami prowadzenia gospodarki leśnej, rozpoznać najważniejsze gatunki drzew, krzewów, ptaków i grzybów, rozwiązać leśne quizy i krzyżówki oraz porozmawiać, na gorący w ostatnich miesiącach, temat Puszczy Białowieskiej. Wiedza premiowana była sadzonkami świerka oraz gadżetami reklamowymi z obu nadleśnictw.

Większość odwiedzających szukała konkretnych informacji i ambicjonalnie podchodziła do rozwiązywania przygotowanych zadań.

Leśnym stoiskiem zainteresowały się setki uczestników targów, pogoda dopisała, więc uznajemy imprezę za wyjątkowo udaną.

Dziękujemy Nadleśnictwu Gryfino za wypożyczenie przyczepy edukacyjnej oraz pracownikom Nadleśnictwa Dobrzany za owocną współpracę.

Autor: Dagmara Haręźlak