Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Święto drzewa
Święto drzewa
W dniu 17 marca 2025 r. na terenie leśnictwa Recz odbyło się wydarzenie pod nazwą „Święto drzewa”. Uczestniczyli w nim głównie pracownicy Urzędu Miejskiego w Reczu, pracownicy nadleśnictwa oraz lokalni mieszkańcy.
Wydarzenie związane jest z akcją odnowieniowo-zalesieniową, która rozpoczęła się w nadleśnictwie z początkiem marca i potrwa do połowy kwietnia, czyli do momentu kiedy ruszy „pełną parą” wegetacja.
Zaangażowani uczestnicy, na odpowiednio przygotowanej glebie jesienią 2024 r., posadzili ok. 1500 sztuk małych drzewek buka zwanych sadzonkami. Zmieniając monokultury sosnowe przyczynili się do stworzenia i zachowania bioróżnorodności lasu. Dzięki czemu powstają lasy liściaste, bardziej odporne na zmieniający się klimat oraz zagrożenia wynikające katastrof naturalnych.
Poprzez udział w akcji sadzenia drzew uczestnicy nie tylko zaangażowali się w ochronę środowiska, ale również przyczynili się do budowy więzi społecznych i poznania roli leśnika, jaką pełni w zakresie ochrony lasu.
Dziękujemy za przyczynianie się zwiększania odporności lasu, jego przebudowy i zapraszamy za rok.
Z leśnym pozdrowieniem –„darzbór”
Tekst: Marcin Szczota