Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z przewagą gatunków liściastych. Przeciętna zasobność to 252 m3./ha. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Choszczno posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC oraz PEFC.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzenie lasu z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej w Reczu

Sadzenie lasu z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej w Reczu

Wiosna zawitała do lasu, a wraz z nią uczniowie Szkoły Podstawowej z Recza, chcąc upamiętnić 80-lecie swojej szkoły postanowili uczcić ten jubileusz w wyjątkowy sposób! Zamiast siedzieć w szkolnych ławkach, wybrali się w plener, gdzie na terenie leśnictwa Recz zasadzili 80 drzewek sosny.

Akcja miała na celu nie tylko upamiętnienie tej ważnej rocznicy, ale także zbliżenie młodych ludzi do natury. Wspólne sadzenie drzew to doskonały sposób na połączenie edukacji ekologicznej z aktywnym wypoczynkiem. Po posadzeniu drzewek uczniowie spędzili resztę pierwszego dnia wiosny na świeżym powietrzu, podziwiając uroki budzącego się ze snu lasu. Łącząc naukę z zabawą, młodzi ludzie zrobili coś dobrego dla siebie i przyszłych pokoleń. Małe sosny będą rosły przez lata, przypominając o tej pięknej inicjatywie. To był dzień pełen wrażeń i zabawnych zdarzeń!

Tekst: Marcin Szczota