Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NIECODZIENNY GOŚĆ

NIECODZIENNY GOŚĆ

Żubry to największe ssaki lądowe Europy. Masa ciała dorosłych samców może dochodzić nawet do 1 tony, zaś samic maksymalnie do około 640 kg.W Polsce żyje już ponad 3 000 żubrów. Przez ostatnie trzy lata ich liczebność zwiększyła się o blisko 440 sztuk.

Jedno z tych majestatycznych zwierząt na pewien czas osiedliło się na terenie Leśnictwa Płotno. Choszczeński osobnik posiadał na szyi obrożę telemetryczną, która dzięki modułom GPS i GSM na bieżąco przekazuje informacje umożliwiające racjonalne zarządzanie populacją żubrów, rejestruje zachowania poszczególnych osobników i dostarcza komunikaty, które pozwalają na uniknięcie wielu konfliktów na linii żubr–człowiek. Obroża ta jest zakładana zarówno samcom, jak i samicom. Obroża krowy dostarcza informacji o lokalizacji całego stada, ponieważ to samice są przewodniczkami i w zasadzie nigdy nie wędrują samotnie.

Osobnik, który zaszczycił swoją obecnością choszczeńskie ostępy, z uwagi na zuchwałość i brak lęku przed ludźmi, musiał zostać przetransportowany na tereny, z których do nas przywędrował, bliżej stada macierzystego. Akcja przeprowadzona przez przedstawicieli Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego przebiegła sprawnie, z happy endem dla niecodziennego gościa i ku uciesze, już trochę zmęczonej odwiedzinami, lokalnej społeczności.

Tekst: Sandra Michalak

Zdjęcia: Marek Owczarczak

Materiały do pobrania