Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy 539 699 561 w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 765 70 06 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nadleśnictwo Choszczno się urządziło - NTG

Nadleśnictwo Choszczno się urządziło - NTG

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś” … ta ponadczasowa maksyma Hansa Leibundguta doskonale parafrazuje początek nowego, urządzeniowego rozdziału w historii choszczeńskiej jednostki. 

W dniu 21 stycznia 2021 r. odbyła się Narada Techniczno–Gospodarcza, która była uwieńczeniem blisko dwuletnich prac urządzeniowych w Nadleśnictwie Choszczno. Wystąpienia Nadleśniczego, Naczelnika Wydziału Urządzania Lasu i Geoinformatyki w Szczecinie, Kierownika Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku oraz przedstawicieli Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wlkp., uzupełnianie merytorycznymi uwagami Naczelników pozostałych Wydziałów RDLP w Szczecinie oraz szerokiego grona zdalnych uczestników narady, bardzo sprawnie koordynowane przez Dyrektora Krzysztofa Sieleckiego, w sposób syntetyczny, ale i precyzyjny, podsumowały realizację zadań w ramach PUL 2011–2020 oraz nakreśliły rozmiar prac w nowej dziesięciolatce wraz z perspektywą ich potencjalnego wpływu na zasoby drzewne i walory przyrodnicze choszczeńskich lasów. 

Dziesiątki spotkań, godziny, niejednokrotnie bardzo burzliwych ustaleń, w zasadzie nieustanne konsultacje telefoniczne, hektolitry wypitej kawy, zaowocowały opracowaniem, które począwszy od 2021 r., aż do 2030 r. będzie kształtowało kompleksy leśne Nadleśnictwa Choszczno.  

Wyzwania ambitne, pracy mnóstwo, ale zapał i motywacja, potęgowane świadomością rzetelnie wykonanych dwuletnich prac urządzeniowych, z całą pewnością przełożą się na pełną realizację zaprojektowanych zadań, tak, by na koniec 2030 r. w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, z podniesionym czołem, przystąpić do kolejnej rewizji urządzania lasu.

Tekst: Marek Szczerba