Rezerwaty przyrody
Parki krajobrazowe
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary Natura 2000
Pomniki przyrody
Użytki ekologiczne
Asset Publisher
Asset Publisher
Łowiectwo
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Nadleśnictwo Choszczno wchodzi w skład VII Rejonu Hodowlanego, który składa się z 9 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 87 513,66 ha, z czego 13 750,07 ha stanowią powierzchnię leśną, która wynosi 15,71 % ogółu powierzchni obwodów.
Obwody łowieckie wchodzące w skład VII Rejonu Hodowlanego dzierżawione są przez 8 Kół Łowieckich. Obwód nr 217, 218, 250, 253, 254, 256 podlega pod PZŁ ZO w Gorzowie Wlkp., obwód nr 219, 220, 222, 255, 256 podlega pod PZŁ ZO w Szczecinie.
Gospodarka łowiecka Nadleśnictwa Choszczno prowadzona jest w oparciu o wieloletnie i roczne plany łowieckie. Nadleśnictwo ściśle współpracuje z kołami łowieckimi szczególnie w zakresie zagospodarowania obwodów łowieckich. Wszelkie prace wykonywane przez koła łowieckie na terenach dzierżawionych obwodów wykonywane są zgodnie z przepisami prawa łowieckiego i zatwierdzonymi planami hodowlanymi i łowieckimi.