Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NIECODZIENNY GOŚĆ

NIECODZIENNY GOŚĆ

Żubry to największe ssaki lądowe Europy. Masa ciała dorosłych samców może dochodzić nawet do 1 tony, zaś samic maksymalnie do około 640 kg.W Polsce żyje już ponad 3 000 żubrów. Przez ostatnie trzy lata ich liczebność zwiększyła się o blisko 440 sztuk.

Jedno z tych majestatycznych zwierząt na pewien czas osiedliło się na terenie Leśnictwa Płotno. Choszczeński osobnik posiadał na szyi obrożę telemetryczną, która dzięki modułom GPS i GSM na bieżąco przekazuje informacje umożliwiające racjonalne zarządzanie populacją żubrów, rejestruje zachowania poszczególnych osobników i dostarcza komunikaty, które pozwalają na uniknięcie wielu konfliktów na linii żubr–człowiek. Obroża ta jest zakładana zarówno samcom, jak i samicom. Obroża krowy dostarcza informacji o lokalizacji całego stada, ponieważ to samice są przewodniczkami i w zasadzie nigdy nie wędrują samotnie.

Osobnik, który zaszczycił swoją obecnością choszczeńskie ostępy, z uwagi na zuchwałość i brak lęku przed ludźmi, musiał zostać przetransportowany na tereny, z których do nas przywędrował, bliżej stada macierzystego. Akcja przeprowadzona przez przedstawicieli Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego przebiegła sprawnie, z happy endem dla niecodziennego gościa i ku uciesze, już trochę zmęczonej odwiedzinami, lokalnej społeczności.

Tekst: Sandra Michalak

Zdjęcia: Marek Owczarczak

Materiały do pobrania