Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
Numer kontaktowy 539 699 561 w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym pod nr tel. 95 765 70 06 w godz. 7:00-15:00.
Dodatkowe informacje
Asset Publisher
Nadleśnictwo Choszczno się urządza...
Nadleśnictwo Choszczno się urządza...
5 czerwca 2020 r. zapisze się historii choszczeńskiej jednostki jako dzień zakończenia prac terenowych w ramach sporządzania Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa na lata 2021–2030.
Odbiór prac rozpoczął się wystąpieniem Pana Łukasza Sikory, który w formie kilkuslajdowej prezentacji omówił efekty kilkumiesięcznej taksacji choszczeńskich ostępów. Nie obyło się bez konstruktywnych uwag Naczelników: Wydziału Hodowli Lasu, Ochrony Lasu i Zarządzania Zasobami Leśnymi, które precyzyjnie i wyczerpująco objaśniał Naczelnik Wydziału Urządzania Lasu i Geoinformatyki.
Wzorowa współpraca Nadleśnictwa Choszczno z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wielkopolskim (wykonawcą planu) spowodowała, że w zasadzie wszystkie sygnalizowane w trakcie taksacji uwagi były na bieżąco korygowane, w efekcie czego spojrzenia przedstawicieli RDLP Szczecin i BULiGL trąciły nieukrywanym podziwem, gdy z ust Pana Łukasza Sikory padł przekaz, że w nowym PUL-u próżno będzie szukać pozycji z wyartykułowaną potrzebą dokonania poprawek, czy odnowienia luk, bo … wszystkie tego typu prace zostały już wykonane.
Kolejny etap odbioru prac urządzeniowych odbywał się w terenie, na wytypowanych wcześniej pozycjach w Leśnictwie Bralęcin, Ziemomyśl, Mogilica i Dolice. Tematyka omawianych zagadnień, niemal w stu procentach determinowanych specyfiką siedliskową choszczeńskiej jednostki, dotyczyła przede wszystkim tych kwestii, które skutecznie skomplikowały pracę taksatorów z jednej strony, z drugiej zaś stanowią nieodłączny element choszczeńskiej, leśnej rzeczywistości. Kwestie kwalifikowania powierzchni nieleśnych do drzewostanów, stabilizowania kompleksów leśnych poprzez odnowienie drugiego piętra, gospodarowania w warunkach silnej presji sfery biotycznej (owady, ssaki) i abiotycznej (zaburzenie stosunków wodnych) oraz przebudowy drzewostanów świerkowych, opatrzone syntetycznym komentarzem Łukasza Sikory, stanowiły przyczynek do fachowych, konstruktywnych, a niejednokrotnie kąśliwych i ironicznych dyskusji. W tok branżowych konwersacji wkradały się pierwiastki emocjonalne, jednak swoboda wypowiedzi przedstawiciela „zbrojnego ramienia Dyrektora RDLP” była skutecznie pacyfikowana powagą i stonowaniem Dyrektora Krzysztofa Sieleckiego i żartobliwymi uwagami Dyrektora Pawła Guzikowskiego.
Za nami terenowy, bardzo ważny etap prac urządzeniowych. Przenosimy się w zacisze gorzowskiego i choszczeńskiego biura. Kilkumiesięczna taksacja choszczeńskich lasów, poparta godzinami dyskusji, ustaleń i dziesiątkami maili, nabierze namacalnego, „papierowego” wymiaru. Kolejny etap to uzgodnienie planu cięć na lata 2021 – 2030. Później już tylko NTG i podpis Ministra.
Autor tekstu: M.Szczerba