Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
X edycja biegu terenowego "Poznajemy Tajemnice lasu"
X edycja biegu terenowego "Poznajemy Tajemnice lasu"
W dniu 05 czerwca na terenie leśnictwa Mogilica miało miejsce wydarzenie pod nazwą „Poznajemy Tajemnice lasu”. Była to już X edycja biegu terenowego skierowanego do uczniów 7-8 klas oraz szkół ponadpodstawowych. Zgłosiło się 9 szkół:
- Szkoła Podstawowa w Chrapowie
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Będargowie
- Szkoła Podstawowa w Pełczycach
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
- Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Reczu
- Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korytowie
- Szkoła Podstawowa w Dolicach
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie
Trasa biegu była starannie przygotowana i obejmowała 5 stanowisk, na których uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania gatunków zwierząt i roślin. Każde stanowisko miało określony czas na wykonanie zadania, co dodawało rywalizacji i emocji.
Uczniowie, przemierzając trasę, nie tylko uczyli się rozpoznawać różnorodne gatunki, ale także rozwijali swoje umiejętności obserwacji i logicznego myślenia. Na 5 stanowisku czekał ich test z wiedzy przyrodniczej, który był zwieńczeniem do sprawdzenia zdobytej wiedzy.
Po biegu zawodnicy mieli do pokonania jeszcze 3 konkurencje, takie jak „snajper” –strzelanie z broni sportowej do tarczy, „wyrwidąb” – rzucanie wałkiem drewna, oraz „brakarz” –pomiar stosu drewna i obliczanie jego miąższości.
Po wszystkich trudach sprawnościowych i sprawdzających wiedzę leśną wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
2 miejsce: Zespół Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie
3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie
Najlepszym strzelcem okazał się Oskar Szmyt reprezentujący Szkołę Podstawową z Recza
Choć rywalizacja była zacięta, to wszyscy uczestnicy podkreślali, że najważniejsza była dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu. Na koniec rozdano nagrody, podziękowano wszystkim za udział i zdrową rywalizację, a całość zwieńczyło wspólne ognisko i pamiątkowe zdjęcie.
To wydarzenie pokazało, że można świetnie się bawić, ucząc się i rywalizując
w przyjaznej atmosferze. Już nie możemy się doczekać, aby za rok znów się spotkać i świętować razem! Do zobaczenia na XI edycji!
Tekst: Sandra Michalak