Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Sadzenie lasu z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej w Reczu
Sadzenie lasu z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej w Reczu
Wiosna zawitała do lasu, a wraz z nią uczniowie Szkoły Podstawowej z Recza, chcąc upamiętnić 80-lecie swojej szkoły postanowili uczcić ten jubileusz w wyjątkowy sposób! Zamiast siedzieć w szkolnych ławkach, wybrali się w plener, gdzie na terenie leśnictwa Recz zasadzili 80 drzewek sosny.
Akcja miała na celu nie tylko upamiętnienie tej ważnej rocznicy, ale także zbliżenie młodych ludzi do natury. Wspólne sadzenie drzew to doskonały sposób na połączenie edukacji ekologicznej z aktywnym wypoczynkiem. Po posadzeniu drzewek uczniowie spędzili resztę pierwszego dnia wiosny na świeżym powietrzu, podziwiając uroki budzącego się ze snu lasu. Łącząc naukę z zabawą, młodzi ludzie zrobili coś dobrego dla siebie i przyszłych pokoleń. Małe sosny będą rosły przez lata, przypominając o tej pięknej inicjatywie. To był dzień pełen wrażeń i zabawnych zdarzeń!
Tekst: Marcin Szczota