Rezerwaty przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Parki krajobrazowe
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Obszary Natura 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
Asset Publisher
Asset Publisher
Zurück
XI edycja choszczeńskiej halowej ligi piłki nożnej
XI edycja choszczeńskiej halowej ligi piłki nożnej
W dniu 24 listopada 2013 r. o godz. 10.00 w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Choszcznie zainaugurowano XI edycję Choszczeńskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej. Do rozgrywek zgłosiło się 9 drużyn.
W ciągu ośmiu tygodni rozegrano 72 spotkania. Teraz, gdy boiskowe emocje już opadły z uśmiechem na twarzach i w poczuciu „dobrze wykonanej roboty" przesuwamy rzędy pucharów w firmowej gablocie, gdyż nasza wspaniała kolekcja wzbogaciła się o kolejne dwie perełki. Zwycięzcą tegorocznej edycji tych prestiżowych rozgrywek została drużyna reprezentująca barwy Nadleśnictwa Choszczno. „Leśna ekipa" w szesnastu spotkaniach zdobyła 39 punktów, przy bilansie bramkowym 54 bramki strzelone i 29 straconych.
Ponadto na zakończenie choszczeńskiej ligi został rozegrany jednodniowy turniej o „Puchar Ligi". Ekipa reprezentująca Nadleśnictwo Choszczno okazała się bezkonkurencyjna. W trzech kolejnych spotkaniach rozgromiła swoich rywali i z kompletem punktów zgarnęła zasłużony puchar.
Drużynę Nadleśnictwa Choszczno reprezentowali:
1. Wiesław Mazurczak (kapitan)
2. Kamil Ważny
3. Marcin Szczota
4. Arnold Haręźlak
5. Paweł Szczerba
6. Patryk Filarowski
7. Piotr Niemczynowicz (bramkarz)
8. Krystian Wójcik
9. Daniel Piesyk
10. Leszek Karczewski
11. Przemysław Woźniak
12. Damian Sałapata
13. Tomasz Adrabiński
14. Marek Szczerba
Nasz zawodnik – Kamil Ważny – zdobył 18 bramek i tytuł wicekróla strzelców. Zawodnikom należą się słowa uznania za bezgraniczne poświęcenie, walkę do końca, poobijane kolana … i przede wszystkim wspaniałe zachowanie znamionujące prawdziwą drużynę i kolektyw ludzi świadomych swoich umiejętności.
Za rok kolejna, dwunasta już edycja choszczeńskiej ligi halowej. Z pewnością powalczymy o najwyższe trofea.
Tekst: Marek Szczerba
fot. Anna Ukleja
fot. Anna Ukleja
fot. Anna Ukleja